Předchozí znění stanov ASI-CS, z. s. platné do 4. 6. 2023
Stanovy spolku (ASI-CS)
I. Název, sídlo a charakteristika spolku
- ASI-CS, z.s.
- Londýnská 623/30, Praha 2 Vinohrady, 12000
- ASI-CS, z.s. (dále jen "Spolek") je dobrovolným spolkem fyzických a právnických osob, které působí v České republice a v zahraničí.
II. Cíle Spolku
- Iniciovat a koordinovat úsilí členů Spolku k podpoře laického šíření evangelia v tržním prostředí ve výrobě i službách. Dále se zaměřit na iniciaci a podporu programů pro mládež a vzdělání společně s Církví adventistů sedmého dne. Morálně a materiálně podporovat osoby v šíření evangelia, kteří nejsou zaměstnanci Církve adventistů sedmého dne (CASD).
- Povzbuzovat rozvoj a činnost firem, organizací a institucí, jejichž vlastníkem je člen Spolku nebo které jsou řízeny členem Spolku. Zprostředkovávat výměnu informací a vzdělání mezi členy Spolku, třetími osobami a státem.
- Prosazovat a chránit oprávněné zájmy členů Spolku prostřednictvím svých volených zástupců a to zejména při jednání s příslušnými státními orgány, ale i dalšími právnickými či fyzickými osobami.
- Podporovat činnost členů Spolku podle zásad CASD, usilovat o harmonický vztah členů Spolku a představitelů CASD.
- Spolupracovat s obdobnými společnostmi v zahraničí.
III. Podmínky členství ve Spolku
- Podmínky členství:
- Členy Spolku mohou být osoby fyzické starší 18 let způsobilé k právním úkonům i právnické, které se zavázaly dodržovat stanovy Spolku za předpokladu, že daná osoba:
- je řízena členem CASD nebo člen CASD je vlastníkem nebo je tu jiný vhodný systém, který zaručuje, že veškerá činnost i způsob řízení fyzické či právnické osoby jsou v souladu s věroučnými zásadami CASD a těmito stanovami,
- nabízí a poskytuje služby nebo výrobky slučitelné se zásadami a měřítky CASD,
- dodržuje etické, finanční a duchovní zásady vyjádřené v Kodexu člena ASI-CS a zároveň je schopen a ochoten šířit pozitivní vliv CASD.
- Členem Spolku je v dalším textu v případě právnické osoby chápána osoba (zástupce) podle bodu 1.
- Členy Spolku mohou být osoby fyzické starší 18 let způsobilé k právním úkonům i právnické, které se zavázaly dodržovat stanovy Spolku za předpokladu, že daná osoba:
IV. Členství ve Spolku
- Členství vzniká po splnění podmínek vyplývajících ze stanov Spolku:
- zaplacením členského příspěvku v případě zakládajícího člena Spolku,
- za trvání Spolku přijetím Správní radou a následným zaplacením vstupního členského příspěvku na účet Spolku,
- převodem členství.
- Formulář Přihláška členství v ASI-CS vyplněný všemi požadovanými údaji a doklady o způsobilosti pro členství musí být doručen na adresu Spolku písemně nebo elektronicky. O přihlášce rozhodne Správní rada dvoutřetinovou většinou členů. Tajemník může požádat o vyjádření k žádosti příslušné sdružení CASD.
- Nebyl-li uchazeč o členství ve Spolku rozhodnutím Správní rady přijat, může se svou žádostí o přijetí obrátit na Valnou hromadu. Valná hromada o přijetí za člena Spolku rozhodne na svém nejbližším jednání s konečnou platností. Procedura rozhodování o znovupřijetí za člena Spolku je shodná jako v případě prvního podání členské přihlášky uchazečem.
- Členství ve Spolku zaniká:
- písemnou dohodou uzavřenou mezi členem a Spolkem,
- písemným oznámením člena o vystoupení ze Spolku. Členství v tomto případě zaniká po projednání ve Správní radě.
- vyloučením člena ze Spolku. Vyloučení ze Spolku rozhoduje Správní rada. Nesouhlasí-li člen Spolku s rozhodnutím o jeho vyloučení, může podat odvolání, o kterém rozhodne Valná hromada na svém nejbližším jednání. Člen Spolku musí být před jednáním o jeho vyloučení ze Spolku písemně pozván k účasti na jednání, při němž má být rozhodnuto o jeho vyloučení ze Spolku.
- Správní rada může vyloučit člena ze Spolku, pokud nastala některá z následujících skutečností:
- člen nezaplatil členský příspěvek nejpozději do 30 dnů od data jeho splatnosti bez vážných důvodů,
- člen porušil zásady členství uvedené v těchto stanovách,
- úmrtí člena Spolku, popř. zrušení nebo zánik právnické osoby,
- neúčast člena na minimálně dvou Valných hromadách.
- Člen Spolku může požádat o převod svého členství na jinou fyzickou nebo právnickou osobu. Nástupnická fyzická nebo právnická osoba může požádat o převod členství na sebe. Oba případy schvaluje Správní rada.
- Spolek vede seznam svých členů. Do seznamu zapisuje zejména název a sídlo právnické osoby, jméno a bydliště fyzické osoby, předmět činnosti, výše příspěvků a termíny zaplacení.
V. Práva a povinnosti členů Spolku
- Členové Spolku mají (není-li v těchto stanovách uvedeno jinak) především tato základní práva:
- hlasovací právo,
- právo být volen do orgánů Spolku má řádný člen
- účastnit se Valné hromady,
- být informován o činnosti Spolku a projektech, na kterých se podílí Spolek, účastnit se jich nebo se na nich v souladu se svým oprávněným zájmem a odborností podílet,
- využívat informačního systému Spolku,
- vznášet dotazy, návrhy a podněty ke zlepšení činnosti Spolku k orgánům Spolku, účastnit se kurzů, přednášek a všech služeb Spolkem pořádaných a poskytovaných
- Povinnosti členů Spolku:
- dodržovat stanovy Spolku a řídit se rozhodnutími orgánů Spolku, která jsou v souladu s těmito stanovami a platným právním řádem České republiky,
- podílet se podle svých možností, schopností, podle své odbornosti a zájmů na plnění cílů a projektů Spolku,
- platit řádně a včas příslušné členské příspěvky,
- ohlašovat změnu e-mailové adresy a mobilního telefonu pro komunikaci, adresy svého bydliště nebo sídla, změnu adresy určenou pro písemný styk, změnu předmětu podnikání a všech závažných skutečností týkajících se jeho podnikatelské činnosti (např. podle zákona o konkursu a vyrovnání č. 328/1991 Sb.).
VI. Valná hromada
- Valná hromada (Členská schůze dle NOZ) je nejvyšším orgánem Spolku. Valnou hromadu tvoří všichni členové Spolku.
- Valná hromada se považuje za orgán Spolku a její jednání je právně závazné, pokud se jí účastní alespoň 15 členů Spolku.
- Řádné jednání Valné hromady se koná minimálně jednou ročně. Svolává ji předseda Spolku, v případě jeho nepřítomnosti, nemoci či z jiných vážných důvodů ji svolává jeho zástupce. Den a místo jednání Valné hromady musí být členům Spolku oznámen nejméně 30 dnů předem. Oznámení je provedeno elektronicky na evidovanou e-mailovou adresu člena a vyvěšením na webových stránkách Spolku. Mimořádnou Valnou hromadu může svolat Správní rada.
- Valná hromada:
- projednává a schvaluje stanovy Spolku a jejich změny,
- navrhuje a hlasováním volí Správní a Dozorčí radu,
- stanovuje a schvaluje úkoly a cíle Spolku na období do příští Valné hromady,
- stanovuje výši členských příspěvků.
VII. Správní rada
- Správní rada je nejvyšším orgánem Spolku mezi jednáními Valné hromady a může mít maximálně 15 členů.
- Správní radu volí Valná hromada a to zpravidla na 3 roky. 4 členy Správní rady delegují zástupci sdružení a unie CASD.
- Správní rada se schází nejméně 2x ročně z iniciativy předsedy, předsedy Dozorčí rady nebo alespoň poloviny členů Správní rady. Den a místo jednání Správní rady musí být jejím členům oznámen nejméně 30 dnů předem. Oznámení je provedeno elektronicky na evidovanou e-mailovou adresu člena a vyvěšením na webových stránkách Spolku.
- Složení Správní rady podle možností odpovídá územnímu složení členstva Spolku.
- Správní rada se považuje za orgán Spolku a její jednání je právně závazné, pokud se jí účastní alespoň 9 členů správní rady.
- Správní rada:
- volí ze svého středu předsedu, místopředsedy, tajemníka a hospodáře Spolku,
- navrhuje, projednává a připravuje k realizaci jednotlivé projekty a řeší provozní záležitosti Spolku,
- vyhlašuje a rozhoduje v příspěvkovém řízení, které je upraveno metodikou poskytování příspěvků Spolku,
- dohlíží na hospodaření Spolku,
- rozhoduje o přijetí zaměstnanců a určuje výši jejich platu,
- rozhoduje o nájmu nebo koupi prostor a nemovitostí,
- disponuje finančními hodnotami Spolku, jakož i dalšími hodnotami hmotné a nehmotné povahy.
VIII. Dozorčí rada
- Dozorčí rada je kontrolním a revizním orgánem Spolku. Dozorčí rada má maximálně 3 členy a dle možností odpovídá územnímu složení členstva Spolku. Dozorčí rada volí ze svého středu předsedu.
- Dozorčí rada se schází minimálně 1x ročně. V Dozorčí radě nemohou být členové Správní rady. Den a místo jednání Dozorčí rady musí být jejím členům oznámen nejméně 30 dnů předem. Oznámení je provedeno elektronicky na evidovanou e-mailovou adresu člena a vyvěšením na webových stránkách Spolku.
- Dozorčí rada se považuje za orgán Spolku a její jednání je právně závazné, pokud se jí účastní alespoň 2 členové dozorčí rady.
- Dozorčí rada:
- provádí kontrolu hospodaření Spolku minimálně jednou ročně,
- vyjadřuje se k účetní uzávěrce a k návrhu rozpočtu,
- je oprávněna vyžadovat na orgánech Spolku jakékoli informace o hospodaření Spolku,
- v případě potřeby iniciuje zasedání Správní rady,
- předkládá zprávu Valné hromadě.
IX. Ostatní orgány Spolku
- Výkonný výbor rozhoduje o provozních záležitostech Spolku mezi jednáními správní rady. Výkonný výbor tvoří předseda Spolku, hospodář Spolku a tajemník Spolku.
- Předseda je statutární orgán a jedná jménem Spolku ve všech věcech uvnitř i navenek.
- Tajemník po dohodě s předsedou Spolku jedná jménem Spolku ve věcech administrativních.
- Hospodář odpovídá za nakládání s finančními prostředky a jinými materiálními hodnotami a po dohodě s předsedou Spolku jedná jménem Spolku ve věcech hospodářských.
- Místopředsedové zastupují předsedu regionálně.
- Spolek má samostatně zpracovány odpovědnosti a práva jednotlivých volených funkcí.
X. Návrhy a hlasování v orgánech
- Orgány Spolku rozhodují hlasováním svých členů, pouze v rozsahu pravomocí, které jsou jim stanoveny stanovami.
- Návrh k hlasování musí být vždy nejdříve projednán daným orgánem Spolku. K projednání jej předkládá pouze člen tohoto orgánu.
- Návrh musí být srozumitelný, realizovatelný a smysluplný. Z návrhu musí být zřejmé, kdo jej činí, jakému orgánu je určen, a co jím navrhovatel sleduje.
- Formami hlasování jsou veřejné hlasování (aklamace), tajné hlasování prostřednictvím hlasovacích lístků. Uvedené formy hlasování lze použít pouze na řádném jednání orgánu.
- Další formou hlasování je elektronická forma. Uvedená forma se používá dodatečně po jednání orgánu.
- Způsob hlasování se zapisuje do zápisu o jednání a musí být oznámen členům příslušného orgánu Spolku před samotným hlasováním.
- Všechny orgány Spolku rozhodují nadpoloviční většinou hlasů všech členů orgánu. V případě vyloučení člena, změny stanov, důležitých hospodářských rozhodnutí, zániku Spolku je třeba 2/3 většina pro.
- Člen Spolku má při hlasování v orgánu Spolku, jehož je členem, vždy jeden hlas.
- Předmět hlasování musí být stanoven zcela jednoznačně a nezaměnitelně, tak aby bylo možné hlasovat pro, nebo proti, případně se zdržet. O výsledku hlasování musí být pořízen zápis s uvedením počtu hlasů pro, proti a zdržel se hlasování.
XI. Elektronické hlasování
- Elektronické hlasování spravuje tajemník Spolku nebo jím pověřený správce systému.
- Elektronické hlasování probíhá na základě zápisu z jednání orgánu Spolku, ve kterém musí být výslovně uvedeno, že se o návrhu bude hlasovat formou elektronického hlasování. Dále musí být uveden termín elektronického hlasování a jeho délka, která nesmí být kratší než 14 dní.
- Všichni členové orgánu Spolku musí obdržet výzvu k elektronickému hlasování a autentizační kód. Tímto okamžikem je elektronické hlasování zahájeno.
- Jestliže člen orgánu Spolku, jež je oprávněn k hlasování, neobdrží tuto výzvu a kód, je povinen kontaktovat tajemníka Spolku nebo jím pověřeného správce systému.
XII. Členské příspěvky
- Členské příspěvky jsou roční, člen Spolku je povinen zaplatit členský příspěvek do 30. 1. daného roku na účet Spolku.
- Nevýděleční členové, nebo členové v hmotné nouzi mohou požádat správní radu o snížení členského příspěvku.
- Zaplacený členský příspěvek je nevratný. Členové mohou poskytovat dobrovolné členské příspěvky nad rámec příspěvku povinného.
XIII. Hospodaření Spolku
- Finančními zdroji Spolku jsou zejména členské příspěvky, podíly a vnesený majetek členů, dary, dědictví. Spolek hospodaří a účetně vykazuje své ukazatele dle právních norem platných v místě činnosti.
- Ze členských příspěvků je možné hradit režijní výdaje Spolku, cestovné volených zástupců Spolku popř. další výdaje, které jsou schválené Správní radou Spolku.
XIV. Doručování písemností
- Spolek doručuje veškeré písemnosti na poslední známou adresu, kterou člen Spolku oznámil nebo elektronicky. Pozvání na jednání orgánu Spolku a písemnosti týkající se členství jsou zasílány doporučeně, nebo elektronicky s potvrzením.
- Důležité dokumenty (zejména otázka členství) je nutno doručovat na adresu Spolku osobně nebo doporučeným dopisem, nebo elektronicky s potvrzením.
XV. Zrušení Spolku
- Soud zruší Spolek s likvidací na návrh statutárního orgánu. Návrh musí být projednán a schválen Valnou hromadou spolku. Likvidaci provádí likvidátor volený Valnou hromadou.
- Veškerý majetek zůstávající po likvidaci bude převeden na Spolek se stejným cílem nebo na CASD.